5.0SMDJ36A
Manufacturer Part Number:
5.0SMDJ36A
Manufacturer/Brand:
MDE Semiconductor Inc.
Part of Description:
TVS DIODE UP 36VRWM 58.1VC
Stock Condition:
1,000
Manufacturer :
MDE Semiconductor Inc.
Product Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
86.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V