SM4NT240A-Q1
Manufacturer Part Number:
SM4NT240A-Q1
Manufacturer/Brand:
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Part of Description:
TVS SMD 240V 400W Uni-direction
Manufacturer :
Formosa Microsemi Co., Ltd.
Product Category :
TVS Diodes
Applications :
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1.04A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
SOD-123NT
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-123NT
Type :
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
269V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
387V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
240V