UE227M025HFKTA
Manufacturer Part Number:
UE227M025HFKTA
Manufacturer/Brand:
Aillen
Part of Description:
CAP. ALUM 220UF 25V 20% SMD
Stock Condition:
20,000
Manufacturer :
Aillen
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
430mOhm
Height - Seated (Max) :
0.402" (10.20mm)
Impedance :
430 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
240 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V