UE477M6V3HFKTA
Manufacturer Part Number:
UE477M6V3HFKTA
Part of Description:
CAP. ALUM 470UF 6.3V 20% SMD
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
430mOhm
Height - Seated (Max) :
0.402" (10.20mm)
Impedance :
430 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
240 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V