PK2W121MND2230
Manufacturer Part Number:
PK2W121MND2230
Manufacturer/Brand:
Taiwan Chinsan Electronic
Part of Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Product Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.03 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
720 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V