PL2G221MND2235B9Y
Manufacturer Part Number:
PL2G221MND2235B9Y
Manufacturer/Brand:
Taiwan Chinsan Electronic
Part of Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Product Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.457" (37.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.687 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.18 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V