K102K10X7RH5WH5
Manufacturer Part Number:
K102K10X7RH5WH5
Part of Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Capacitance :
1000 pF
Height - Seated (Max) :
0.244" (6.20mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V