K561K10X7RH5TL2
Manufacturer Part Number:
K561K10X7RH5TL2
Part of Description:
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL
Capacitance :
560 pF
Height - Seated (Max) :
0.205" (5.20mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V