1.5CE20CA BK PBFREE
Manufacturer Part Number:
1.5CE20CA BK PBFREE
Manufacturer/Brand:
Central Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
54A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-201
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17.1V