P-120SCJSF10
Manufacturer Part Number:
P-120SCJSF10
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
BATTERY PACK NICAD 12V 4/5 SC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Battery Packs
Battery Cell Size :
4/5SC
Battery Chemistry :
Nickel Cadmium
Capacity :
1.2Ah
Number of Cells :
10
Product Status :
Obsolete
Rechargeability :
Yes
Size / Dimension :
9.06" L x 0.91" W x 1.34" H (230.1mm x 23.0mm x 34.0mm)
Structure :
Side to Side, 1 Row x 10 Cells
Termination Style :
Solder Tab
Voltage - Rated :
12 V