EFDKS60K356E164DH
Manufacturer Part Number:
EFDKS60K356E164DH
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
CAP FILM 35UF 10% 600VDC RAD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
35 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V