MKS0F013300B00KSSD
Manufacturer Part Number:
MKS0F013300B00KSSD
Manufacturer/Brand:
WIMA
Part of Description:
MKS 02 3300 pF 250 VDC 2.5x7x4.6
Stock Condition:
10,000
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3300 pF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.181" L x 0.098" W (4.60mm x 2.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V