RSVV23R3M1UBC3001U
Manufacturer Part Number:
RSVV23R3M1UBC3001U
Manufacturer/Brand:
Elna America
Part of Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
28.5 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
19 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V