GY25R51125V355PX
Manufacturer Part Number:
GY25R51125V355PX
Manufacturer/Brand:
CAP-XX
Part of Description:
CAP 3.5F 5.5V -40-+65C T/H
Manufacturer :
CAP-XX
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
3.5 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing :
0.610" (15.50mm)
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.906" L x 0.433" W (23.00mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
5.5 V