F861DP155K310ZLH0J
Manufacturer Part Number:
F861DP155K310ZLH0J
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 310VAC RADIAL
Stock Condition:
2,144
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
310V