PTVS18VU1UPAZ
Manufacturer Part Number:
PTVS18VU1UPAZ
Manufacturer/Brand:
Nexperia
Part of Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC 3HUSON
Stock Condition:
4,902
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
3-PowerUDFN
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
3-HUSON (2x2)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V (Max)