PR3000F02R3-111W245L-T
- Manufacturer Part Number:
- PR3000F02R3-111W245L-T
- Manufacturer/Brand:
- PowerRESPONDER
- Part of Description:
- 3000 FARAD HIGH ENERGY SUPERCAPA
- Stock Condition:
- 9
- Manufacturer :
- PowerRESPONDER
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 3000 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 6mOhm @ 1kHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.091" (2.30mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 65°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 65°C
- Package / Case :
- Nonstandard SMD
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 9.646" L x 4.370" W (245.00mm x 111.00mm)
- Termination :
- SMD (SMT) Tabs
- Tolerance :
- 0%, +30%
- Voltage - Rated :
- 4 V