CHP5R5L224R-TWX
- Manufacturer Part Number:
- CHP5R5L224R-TWX
- Manufacturer/Brand:
- CDA (Zhifengwei Technology)
- Part of Description:
- 5.5V 0.22F 10*5*14 EDLC
- Manufacturer :
- CDA (Zhifengwei Technology)
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 220 mF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 800mOhm @ 1kHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.610" (15.50mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- Voltage - Rated :
- 5.5 V