SMC5K26A-M3/I
Manufacturer Part Number:
SMC5K26A-M3/I
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Stock Condition:
43,230
Manufacturer :
Product Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
119A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V