RSCBJ1055R5L08015T
Manufacturer Part Number:
RSCBJ1055R5L08015T
Manufacturer/Brand:
Elna America
Part of Description:
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
1 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-10°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.846" Dia (21.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5.5 V