HSL1225-3R8127-R
Manufacturer Part Number:
HSL1225-3R8127-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
CAP LITH HYBRID 120F 20% 3.8V TH
Stock Condition:
56
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
120 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 60°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.508" Dia (12.90mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
3.8 V