RZW471M1HBK-1616S
Manufacturer Part Number:
RZW471M1HBK-1616S
Manufacturer/Brand:
SURGE
Part of Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Stock Condition:
420
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Impedance :
720 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.69 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V