D24V0L1B2LP-7B
Manufacturer Part Number:
D24V0L1B2LP-7B
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
TVS DIODE 24VWM 46VC DFN1006-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
TVS Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
6pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Peak Pulse :
90W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
X1-DFN1006-2
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
46V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V (Max)