XBP06V0U25R-G
- Manufacturer Part Number:
- XBP06V0U25R-G
- Manufacturer/Brand:
- Torex Semiconductor Ltd.
- Part of Description:
- TVS DIODE 5VWM 14VC FBP1006-2A
- Manufacturer :
- Torex Semiconductor Ltd.
- Product Category :
- TVS Diodes
- Applications :
- DVI, HDMI, USB
- Bidirectional Channels :
- 1
- Capacitance @ Frequency :
- 0.25pF @ 1MHz
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 2A (8/20µs)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- 0402 (1006 Metric)
- Power - Peak Pulse :
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- FBP1006-2A
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 6V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 14V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 5V (Max)