TRF250-145U-2
Manufacturer Part Number:
TRF250-145U-2
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
145 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
290 mA
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
3.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
14 Ohms
Size / Dimension :
0.236" L x 0.150" W (6.00mm x 3.80mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
4 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V (250V Int)