HVR250P180CFF
Manufacturer Part Number:
HVR250P180CFF
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 180MA RADIAL
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
180 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
650 mA
Height - Seated (Max) :
0.520" (13.20mm)
Lead Spacing :
0.217" (5.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
4 Ohms
Size / Dimension :
0.472" L x 0.201" W (12.00mm x 5.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
21 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V (250V Int)