RL3006-50-40-25-PTO
Manufacturer Part Number:
RL3006-50-40-25-PTO
Manufacturer/Brand:
Amphenol Thermometrics
Part of Description:
PTC RESET FUSE 25V RADIAL DISC
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
Current - Max :
Current - Trip (It) :
Height - Seated (Max) :
0.350" (8.89mm)
Lead Spacing :
0.250" (6.35mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
50 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
0.350" Dia x 0.150" T (8.90mm x 3.80mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
35 s
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
25V