PL2W911MND4045AER
Manufacturer Part Number:
PL2W911MND4045AER
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Stock Condition:
46
Capacitance :
910 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.850" (47.00mm)
Impedance :
200 mOhms
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.861 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V