HVR600P160CRAF
Manufacturer Part Number:
HVR600P160CRAF
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 160MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
160 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
320 mA
Height - Seated (Max) :
0.496" (12.60mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
16 Ohms
Size / Dimension :
0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
9.5 s
Voltage - Max :
60V (600V Int)