GM2W471MND3040Q
Manufacturer Part Number:
GM2W471MND3040Q
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Stock Condition:
33
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.446 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.41 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V