PL2W121MND2230R
Manufacturer Part Number:
PL2W121MND2230R
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Stock Condition:
204
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Impedance :
1 Ohms
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.173 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
820 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.866" Dia (22.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V