MV2G680MNN1625A6
Manufacturer Part Number:
MV2G680MNN1625A6
Manufacturer/Brand:
Taiwan Chinsan Electronic
Part of Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Stock Condition:
197
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Product Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Impedance :
600 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
945 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
700 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V