250S130VDR
Manufacturer Part Number:
250S130VDR
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 130MA 2SMD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
130 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
260 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2-SMD
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
20 Ohms
Size / Dimension :
0.240" L x 0.272" W (6.10mm x 6.90mm)
Thickness (Max) :
0.126" (3.20mm)
Time to Trip :
2 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V (250V Int)