MF-R135-AP-99
Manufacturer Part Number:
MF-R135-AP-99
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.35 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
2.7 A
Height - Seated (Max) :
0.744" (18.90mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
65 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
170 mOhms
Size / Dimension :
0.350" Dia x 0.118" T (8.90mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
7.3 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V