MPTR16V400H
Manufacturer Part Number:
MPTR16V400H
Manufacturer/Brand:
Meritek
Part of Description:
PTC RESET FUSE 16V 4A RADIAL
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
4 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
7 A
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
24 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
60 mOhms
Size / Dimension :
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V