SMD1206P100TFA
Manufacturer Part Number:
SMD1206P100TFA
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 6V 1A 1206
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.8 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
55 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
210 mOhms
Size / Dimension :
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
300 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
6V