RL4510-50-110-120-PTF
Manufacturer Part Number:
RL4510-50-110-120-PTF
Manufacturer/Brand:
Amphenol Thermometrics
Part of Description:
PTC RESET FUSE 120V 110MA RADIAL
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
110 mA
Current - Max :
Current - Trip (It) :
170 mA
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing :
0.331" (8.40mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
50 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
0.500" Dia x 0.201" T (12.70mm x 5.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
120V