PTSLR12066V350
Manufacturer Part Number:
PTSLR12066V350
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
PTC RESET FUSE 6V 3.5A 1206
Stock Condition:
38
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
3.5 A
Current - Max :
50 A
Current - Trip (It) :
7 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
3 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
18 mOhms
Size / Dimension :
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Thickness (Max) :
0.047" (1.20mm)
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
6V