1206L025/24YR
Manufacturer Part Number:
1206L025/24YR
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 24V 25MA 1206
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
250 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
550 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
550 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
2.3 Ohms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
80 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
24V