PTR060V0030-BK
Manufacturer Part Number:
PTR060V0030-BK
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
Stock Condition:
343
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
300 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
600 mA
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
880 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
2.1 Ohms
Size / Dimension :
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
3 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V