VE-102M1VTR-1616S
Manufacturer Part Number:
VE-102M1VTR-1616S
Manufacturer/Brand:
SURGE
Part of Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Stock Condition:
800
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V