MF-NSMF125-2
Manufacturer Part Number:
MF-NSMF125-2
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
1206 POLYMER PTC 1.25A/6V
Stock Condition:
4,407
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.25 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
140 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
Time to Trip :
200 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
6V