1812L300/24SLER
Manufacturer Part Number:
1812L300/24SLER
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 3.0A 24V 1812
Stock Condition:
10,316
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
3 A
Current - Max :
50 A
Current - Trip (It) :
6 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
30 mOhms
Size / Dimension :
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Thickness (Max) :
0.032" (0.82mm)
Time to Trip :
2 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
24V