1812L125/16DR
Manufacturer Part Number:
1812L125/16DR
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.25A 1812
Stock Condition:
12,117
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.25 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
2.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
140 mOhms
Size / Dimension :
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Time to Trip :
400 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V