MINIASMDC030F-2
Manufacturer Part Number:
MINIASMDC030F-2
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 30V 300MA 1812
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
300 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
600 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
200 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
1.75 Ohms
Size / Dimension :
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Thickness (Max) :
0.035" (0.89mm)
Time to Trip :
100 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V