BCC1500-12881-SB
Manufacturer Part Number:
BCC1500-12881-SB
Manufacturer/Brand:
Autec
Part of Description:
Industrial Battery Charger, Powe
Manufacturer :
Autec
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Lead Acid
Charge Current - Max :
5A
Charge Time :
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Cells :
Power - Max :
1.5kW
Product Status :
Active
Size / Dimension :
13.11" L x 6.89" W x 3.54" H (333.00mm x 175.00mm x 90.00mm)
Termination Style :
IEC 320-C14
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
100 ~ 264VAC
Voltage - Nominal :
288V