DTB120150UC-P5P-FL
Manufacturer Part Number:
DTB120150UC-P5P-FL
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
BATT CHARGER DESKTOP 12V 1.5A
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
12V
Battery Chemistry :
Lead Acid
Charge Current - Max :
1.5A
Charge Time :
Features :
Multiple Charge Modes
Mounting Type :
Desktop
Number of Cells :
1
Power - Max :
18W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
1.89" L x 1.24" W x 4.53" H (48.00mm x 31.50mm x 115.00mm)
Termination Style :
2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12mm Female
Type :
Desktop
Voltage - Input :
100 ~ 240VAC
Voltage - Nominal :
12V