RPB-1600-48
Manufacturer Part Number:
RPB-1600-48
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL
Part of Description:
BATT CHRGR ENCLOSED 57.6V 27.5A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
48V
Battery Chemistry :
Lead Acid, Lithium-Ion
Charge Current - Max :
27.5A
Charge Time :
Features :
LED Indicator
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Cells :
1
Power - Max :
1600W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
11.81" L x 3.35" W x 1.61" H (300.0mm x 85.0mm x 41.0mm)
Termination Style :
Rectangular Connector
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Voltage - Nominal :
57.6V