B43858C4107M000
Manufacturer Part Number:
B43858C4107M000
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Stock Condition:
1,154
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.35 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350 V