B43706A6188M600
Manufacturer Part Number:
B43706A6188M600
Manufacturer/Brand:
EPCOS (TDK)
Part of Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Stock Condition:
160
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1800 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
5.185" (131.70mm)
Impedance :
55 mOhms
Lead Spacing :
0.874" (22.20mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
12.4 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
2.031" Dia (51.60mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
500 V